Nasze rozwiązania zarządzania klimatem zapewniają większą kontrolę oraz wyższe przyrosty! Marka SKOV dostarcza systemy wentylacyjne dla wszystkich typów produkcji klientów „Twojej Fermy”, co oznacza, że system SKOV zapewni najlepszy klimat także dla Twoich zwierząt.

W nowoczesnym rolnictwie jest to konieczna nieustanna optymalizacja i usprawnianie produkcji, aby osiągać najlepsze wyniki. Jeśli chodzi o drób, jest kilka niezbędnych wymagań, które muszą zostać spełnione, a najważniejsze to: komfort termiczny i dopływ świeżego powietrza. System wentylacyjny musi zapewnić odpowiednią temperaturę, jakość i wilgotność powietrza. Podczas zimnych okresów używana jest wentylacja, która tworzy w obiekcie inwentarskim zdrowy mikroklimat przez minimalizację zawartości niepożądanych gazów. W ciepłych okresach system wentylacji usuwa nadmiar ciepła i zasysa powietrze do środka obiektu, aby uzyskać efekt chłodzenia poprzez zapewnienie obiegu powietrza wokół zwierząt.

Właściwy klimat ma kluczowe znaczenie dla stabilizacji chowu przy jednoczesnej redukcji ryzyka zachorowań, a tym samym wysokich zysków

Bez względu na rozmiar, układ i lokalizację twojej fermy dostosujemy rozwiązania do stworzenia optymalnych warunków w kurniku – zarówno dla zwierząt, jak i ludzi, którzy się nimi zajmują.

Z powodu  wysokiej obsady w kurnikach, systemy wentylacji muszą być bardzo wydajne. W ich skład wchodzą:

 • uchylne wloty powietrza z pianki poliuretanowej umieszczone po bokach budynku,
 • wentylatory kominowe, z tubami lub bez, umiejscowione na dachu
 • oraz wentylatory szczytowe, znajdujące się na tylnej ścianie, po przeciwległej stronie do systemu Pad cooling.

Twoja Ferma poleca: Kompletne systemy wentylacji SKOV

Logo SKOV

Dzięki odpowiedniej wentylacji uzyskasz:

 • stałe utrzymanie temperatury i wilgotności na idealnym poziomie,
 • gwarancję, że powietrze wymienione w obiekcie jest świeże oraz dostarczone do każdego fragmentu kurnika w jednakowych parametrach
 • odpowiednie warunków dla zwierząt, zgodne z wymaganiami współczesnego klienta
 • maksymalne rezultaty produkcyjne

Oferujemy kompletne systemy z  wzajemnie zoptymalizowanymi komponentami. Każdy z nich został zoptymalizowany pod względem: wymogów klimatycznych, rodzaju budynku oraz gatunku hodowanych zwierząt.

Do wyboru mamy trzy podstawowe systemy wentylacji:

Low Power Ventilation (LPV)

LPVSystem wentylacji LPV zapewnia precyzyjną regulację temperatury, wilgotności powietrza, prędkości powietrza itp.

Świeże powietrze jest dostarczane do kurnika za pomocą wlotów ściennych, sufitowych lub dachowych, a mikroklimat jest dobierany poprzez regulację prędkości, z jaką powietrze jest dostarczane. Zimą – chłodne, świeże powietrze, zanim dotrze do obszaru zajmowanego przez zwierzęta, zostaje zmieszane z powietrzem ze środka Latem natomiast jest pobierane w ten sam sposób, ale większej prędkości, co powoduje cyrkulację powietrza wokół ptaków. Aby odprowadzić zużyte powietrze z obiektu, SKOV opracował aerodynamiczny komin z najbardziej energooszczędnym wentylatorem na rynku, który jest regulowany przez nowoczesny komputer. Urządzenie zawiera wszystkie niezbędne funkcje do regulacji wentylacji na fermie, z uwzględnieniem wymagań klimatycznych zwierząt, a jednocześnie jest łatwe w obsłudze.

Opcje rozszerzeń:

W zależności od potrzeb system LPV może zostać rozbudowany o systemy ogrzewania i chłodzenia, system alarmowy i awaryjny system otwierania, a także system zarządzania gospodarstwem FarmOnline®.

LPV System to:

 • Optymalny klimat przez cały rok
 • Prawidłowa kontrola kierunku powietrza, objętość i prędkość
 • Bezpieczna kontrola klimatu, która jest łatwa w obsłudze
 • Niskie zużycie energii
 • Wbudowana wentylacja awaryjna

Combi Tunnel (CT)

Combi TunnelSystem wentylacji Combi-Tunnel układ podciśnieniowy dla kurników. Świetnie się sprawdza w Polsce, gdzie mamy okresowe wysokie wahania temperatury. Combi-Tunnel łączy system LPV z systemami tunelowymi, zapewniając optymalne warunki wzrostu zwierząt, nawet przy bardzo wysokich temperaturach zewnętrznych.

Gdy temperatura powietrza na zewnątrz, jest na tyle niska, że nie wymaga schładzania, luft wpada przez wloty boczne do środka budynku, powodując cyrkulację, a następnie jest wyciągany przez wentylatory kominowe. W okresie letnim – przy wysokich temperaturach włączany jest system schładzania Pad cooling. Wtedy można zastosować dwojakie rozwiązanie – wentylację tunelową lub typu Combi-tunel. W Combi-tunelu powietrze jest zasysane przez Pad-cooling, a wloty boczne są zamknięte. Powietrze wyciągane jest natomiast na zewnątrz zarówno przez wentylatory szczytowe, jak i kominowe. Taki system stosuje się w obiektach o krótszych ścianach poprzecznych, które potrzebują mniejszej ilości wentylatorów szczytowych. W kurnikach „szerszych” niż 20 metrów, potrzeba tych urządzeń o wiele więcej – są montowane nawet na ścianach bocznych. Wtedy dobrze sprawdza się wentylacja tunelowa, która zakłada zamknięcie wentylatorów kominowych i wyciąganie powietrza tylko przez szczytowe.

Odciąg aerodynamiczny SKOV z energooszczędnymi wentylatorami zasysa powietrze z kurnika, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, powietrze zostaje wtedy zassane przez wentylatory szczytowe, zainstalowane na przeciwległym końcu drzwi tunelu, co powoduje przepływ powietrza chłodzącego przez kurnik, obniżenie temperatury w hali i zapewnienie komfortu termicznego ptakom.

System Combi-Tunnel jest sterowany inteligentnym programem zarządzania SKOV, dostosowującym klimat na podstawie temperatury odbieranej przez zwierzęta, zapewniając optymalne warunki dla zwierząt w sezonach charakteryzujących się częstymi i znacznymi wahaniami temperatury. Urządzenie jest zaprojektowane na zasadzie modułowej i może być dostosowane do indywidualnej produkcji. System można rozszerzyć o alarm i otwarcie awaryjne, ogrzewanie i zarządzanie gospodarstwem.

Combi-Tunnel to:

 • Wbudowana wentylacja awaryjna
 • Optymalny klimat bez nadmiaru ciepła
 • Sterowanie powietrzem w zależności od potrzeb – kierunek, objętość i prędkość
 • Efekt chłodzenia przez powietrze, układ prędkości i chłodzenia podczas gorących sezonów
 • Minimalne ryzyko uciążliwości przeciągu podczas zimnych sezonów
 • Niezawodna i skuteczna kontrola

Wolny wybieg

Wolny wybiegSystem, dający kurom swobodę i zapewniający dobrostan. Przy kurniku znajduje się ogrodzony wybieg, a jedna ściana budynku jest całkowicie otwieralna. Daje to możliwość nieograniczonego dostępu ptaków zarówno do świeżego powietrza i warunków naturalnych, jak i schronienia się w hali.

Zimą – chów jest prowadzony standardowo – za pomocą wentylacji LPV, z zamkniętą ścianą boczną. Latem natomiast, przy otwartym wybiegu, w hali działają mieszacze powietrza, które powodują jego ciągły ruch, zapobiegając zaduchowi. Ponadto zostaje zwiększona powierzchnia wybiegowa, a mniejsze zasiedlenie na metrze kwadratowym ułatwia utrzymanie komfortu termicznego.

System zgodny z nowoczesnymi wymaganiami klienta i ubojni oraz na koncepcji „higher-welfare”. W przypadku tego standardu drobiu ustanowiono dodatkowe wymogi w odniesieniu do środowiska naturalnego i dobrostanu zwierząt.

Wentylatory

Korzystamy z wentylatorów najlepszych firm: Skov, Ziehl-Abegg oraz wysokowydajnych urządzeń Gigola&Ricardi.

Ziehl-Abegg – Idealna temperatura o każdej porze dnia i roku. Oferta wentylatorów, wraz z dopasowanymi układami sterującymi na bazie techniki regulacji, odpowiada na wszelkie potrzeby w zakresie techniki chłodzenia. Nadzwyczaj dokładnie dopasowana, energooszczędna regulacja liczby obrotów silników i wentylatorów oraz jedyny w swoim rodzaju bioniczny wzór skrzydła zapewniają przyjemną klimatyzację najlepszej jakości i klasy. Do tego dochodzi optymalna, całodobowa ochrona dzięki sensorycznemu systemowi ochrony i nadzoru.

Gigola&Ricardi – Marka z trzydziestoletnią tradycją. Produkty do kurników są opracowywane i produkowane tak, aby były niezawodne i długotrwałe, ponieważ stres cieplny może wpływać na zwierzęta, gdy klimat nie mieści się w określonych granicach.